Oaza Periski
Zbog interesa čitatelja evo ovo je Filip Cousteau
Eriphia verrucosa ili Žbirac Dubina obitavanja mu je od 0 - 5 m Karakteristike: Žbirac je rak snažnog ovalog tijela. Kliješta su mu velika i često nisu jednako razvijena. Žbirac ima vrlo snažna kliješta, kojih se treba čuvati. Danju se skriva, a aktivan je noću kada izlazi u lov. Nerado pozira, no ponekad mu se može prići vrlo blizu. Te kao što se vidi sa slika nisam mu bio drag te mi se prijetio svojim kliještima.
Za one koji slabije vide rak je na sumporastoj spužvi.
Kada si u moru normalno je da ćeš vidjeti ribe ali da ćeš vidjeti umjetne ribe koje plivaju to je već čudno. Među hridima zapetljana je bila ova mamilica za ribe. Moram priznati vrlo dobro imitira plivanje ribe.
LCrambe crambe Narančasta korasta spužva je narančasto-crvene boje. Obično plošno pokriva površinu na kojoj se nalazi, ali s dosta grudastih izboja s otvorima. Na površini spužve od otvora se ističu razgranate "žilice". Obitava u Jadranskom i Sredozemnom moru. Istočna obala Atlanskog oceana od Španjolske do Kanarskih otoka. Nalazimo je na dobro osvjetljenim i zasjenjenim čvrstim podlogama i u livadama posidonije. Jedna je od vrlo rijetkih vrsta sposobnih da rastu uz vrlo invazivnu algu Caluerpa taxifolia. Zbog toga što postoji puno vrsta vrlo sličnih spužvi, vrlo je teško odrediti da se točno radi o ovoj vrsti.
Prema istraživanjima znanstvenika iz Sveučilišne bolnice u Haidelbergu, narančasta korasta spužva se pokazala kao vrlo efikasna u eliminaciji stanica raka gušterače.
Prema istraživanjima znanstvenika iz Sveučilišne bolnice u Haidelbergu, narančasta korasta spužva se pokazala kao vrlo efikasna u eliminaciji stanica raka gušterače.
Jato Ušataka i Salpi
Sipa i njena mimikrija tko je vidi na slici ?
Ovdje se bolje vidi
Podvodni buket
Plemenita periska (lostura) živi na pjeskovitom dnu plitkih priobalnih područja prednjim, šiljastim dijelom ljušture zakopana u sediment, na dubinama od 2 do 30 m. Periska je Sredozemni endem i rasprostranjena je u čitavom Jadranu. Ova je vrsta najveći školjkaš u Sredozemnom i Jadranskom moru te je vrlo cijenjeni ukras i traženi suvenir. Populacije periske, zbog prekomjernog izlovljavanja, u mnogim su turističkim područjima potpuno uništene. Stoga je periska od 1994. godine zakonom zaštićena te je sakupljanje, izlov i trgovina ovom vrstom strogo zabranjena (Zakonu o zaštiti prirode NN 30/94).Periska je zaštićena u cijelom Sredozemlju. Novčana kazna za ubijanje jedinke vrste Pinna nobilis iznosi 500,00 Kn samo da znate, ne dirajte je.
Mikro svijet, ovčice u ispaši Clibanarius erythropus Rak Kućar Dubina obitavanja od 0 - 4m. Ovom raku oči su crne s bijelim točkicama. Kliješta i noge su maslinasto zeleni ili smeđe-crveni sa crvenim mrljama i obrasli su čekinjama. Ticala su kraća i narančaso-crvene su boje. Naraste do 20 mm. Zaštitu od grabežljivaca traži u puževoj kućici s kojom sraste. Kada mu kućica postane premala, rak kućar izađe iz kućice i potraži veću. Kućica je često obrasla algama.
Periska lijevo u sredini rak Žbirac desno Slingurica mrkulja. Rak pogled izbliza.
Kolega koji lovi školjke.
U Puli u luci živi posebni eko sistem koji se hrani na kanalizacijskim cijevima. Prizor je zastrašujući. More doslovno vrije na mjestima gdje se se cijevi ulijevaju u more. Primjerci na slici su dužine preko 35 cm.
Nadam se da ovo ubuduće neću vidjeti.