Valcer sa Ciplima
Započeti ćemo sa zvijezdama koje su na nebu i moru i ne znaš koje su ljepše.
Rakovi prekriveni travom se skrivaju
Pauk bijelac pogled izdaljine i opasne blizine
Phyllonotus trunculus Kvrgavi volak Dubina obitavanja mu je od 2 - 50 m Kućica puža je čvrste građe s pravilno izraženim izdancima - kvrgama. Često je obrastao algama ili na sebi ima naslage drugih organizama i mulja. Kod primjeraka s manje naslaga vidljive su spiralne pruge koje su smeđe-ljubičaste i bijele boje. Naraste do 10 cm. Nalazimo ga na svim vrstama dna, no najčešće je na pjeskovitom i muljevitom dnu koje je obraslo algama. Jadransko i Sredozemno more. Puno ga ima u okolici Zadra, Velebitskom kanalu, te na području Splita i Istre.Ovaj puž se mrijesti u proljeće.
Za vrijeme mrijesta na jednom mjestu se nađe i više desetaka puževa koji prilikom parenja formiraju loptastu nakupinu organizama. Nakupina jaja izgledom podsjeća na spužvu svijetlo žute boje. Kao što se vidi na slikama.Pomoću radule (radula ili trenicu tvrda pločicu s mnogo čvrstih zubića) buši kućice drugih školjki i puževa, koje zatim pojede. Kada mu se pruži prilika jede i druge uginule morske organizme. Nekada se od žlijezda ovoga puža proizvodila grimizna boja.
Plemenita periska (lostura)
Sad me ima sad me nema... Gdje je Sipa ?
Plosnatica i kruženje oko Plosnatice
Lipophrys nigriceps nigriceps Ribica iz porodice slingurica, tj blenija. Boje je atraktivne crvene s crno prošaranom glavom. Izduženog tijela bez ljusaka, lagano sluzava.Nailazimo je u špiljama i pukotinama na kamenitom biotopu do 6 m dubine. Ona je endem Mediterana. Mužjaci su teritorijalni, imaju svoju pukotinu u kojoj najčešće čuvaju gnjezdo s jajašcima. Zbog lijepog izgleda vole je ljubitelji akvarija.
Suberites domuncula Narančasta plutača je loptasta spužva koja je narančaste, ali može biti i žućkaste, smeđe ili plavkaste boje. Obično obrasta puževu kućicu u kojoj je nastanjen rak samac, s kojim živi u simbiozi. Dubina obitavanja od 5 - 30 m U spužvi se nastanjuju račići vrsta Paguristes eremita i Dardanus arrosor. Na ovoj spužvi često nalazimo i male dlakave zmijače. Ova je izgledala prazna.
Ostale biljke Jadrana
Liza aurata Cipal zlatac, Dubina obitavanja im je od 1 - 15 m Tijelo cipla zlatara je vretenasto i blago bočno spljošteno. Prekriveno je velikim ljuskama. Tijelo je sivo s gornje strane, a s boka srebrnkasto. Duž tijela su vidljive tamnije horizontalne pruge. Na škržnim poklopcima ima karakterističnu žutu mrlju. Ima dobro razvijenu veliku repnu peraju. Živi duž obale Jadrana. Najčešći je na mjestima gdje se nalazi slatka voda, pa često zalazi i u ušća sa slatkom vodom. Na moru udaljenom od obale zadržava se u površinskom sloju. Voli muljevita i pjeskovita dna. Jadransko i Sredozemno more. Kozmopolit je u tropskim i sutropskim morima.
Obično se pojavljuje u manjim jatima. Oprezan je i drži se na udaljenosti ali ja sam imao sreću. Ogromno jato velikih Cipala Zlatara je plivalo samnom. Imao sam sreću da me se nisu bojali i da su bili spori te sam mogao pratiti njihov ritam i snimati ih. U nekoliko navrata su kružili oko mene i moram priznati divan osjećaj. Obavezno pogledajte filmove.
Romatičan kraj za jednog Fiću koji spava na dnu.
Acetabularia acetabulum Klobučić je alga koja nalikuje na gljivu ili satelitsku antenu. Na tankoj nožici nalazi se klobuk s vidljivo izraženim radijalnim rebrima. Bijele je ili zelenkaste boje. U visinu naraste do 10 cm, dok je promjer klobuka do 12 mm. Svaki klobučić je zapravo jedna stanica koja ima više jezgri.