Filip Cousteau i Narančasta zvijezdača
Započeti ću ovu episodu školovanjem. Sve slike na mojim postovima moguće je vidjeti detaljnije i u većoj rezoluciji nego što vam se otvori na vašim ekranima kad kliknete na sliku.
Ako želite vidjeti slike u punoj rezoluciji i detaljnije tada nakon što otvorite sliku sa desnim tipkom na mišu kliknite na opciju " View Image" a nakon toga lijevim tipkom potvrdite odabir. Slika se nakon toga može i dodatno povećati ako je nacrtano malo povećalo na kursoru.
Oblada melanura Ušatka Najbolje se prepoznaje po sedlastoj crnoj mrlji na repnom dršku, koja je bijelo uokvirena.
Živi u jatima iznad stjenovitog i morskim raslinjem obraslog dna. Jadransko i Sredozemno more.
Ovo je vrlo pokretljiva, plašljiva i lukava riba. Udicom je love samo iskusni ribolovci.
Lithognathus mormyrus Ovčica Svojom čvrstom njuškom prekopava dno u potrazi za hranom. Prilično je nepovjerljiva, pa se drži dalje od ronilaca. Mladi primjerci su prvo mužjaci, a kada dostignu veličinu od 25 cm, transformiraju se u ženke.
Sabella spallanzanii morski cvijet, perjaničar, kožasti cjevaš
Narančasta zvjezdača Astropecten aranciacus Narančasta zvijezdača je pravilnog oblika zvijezde sa 5 krakova. Boja joj varira od narančaste do zelenkasto-sive. Na rubovima karkova nalaze se oštre bodlje. Kreće se sitnim nožicama koje se nalaze sa donje strane krakova. Sa gornje strane ima svijetlu "fleku". Ta "fleka" se naziva sitasta pločica, a njena uloga je da filtrira vodu koju zvjezdača crpi u svoj vodožilni sustav. Vodu usmjerava po cjevčicama do nožica, širenje kojih joj omogućuje kretanje. Često se ukopava u pijesak i mulj kao šro se može vidjeti iz ovoga niza slika.
Podvodno srce
Kvrgava zvjezdača, Marthasterias glacialis Prisutna je na svim vrstama dna na cijelom Jadranu. Jadransko i Sredozemno more. Kvrgava zvjezadača je jedna od najproždrljivijih životinja na Jadranu. Posebno voli školjke. Jede tako da svoj želudac izbaci van na usta i onda plijen probavlja izvan tijela. Spada među najveće zvjezdače na Jadranu.
Orada, Sparus aurata kraljica mora, naraste do dužine od 60 cm, težine do 10 kg. Ima je po cijelom Jadranu, ali najviše se zadržava na pjeskovitom dnu, uz naselja školjaka, na dubini između 5 i 10 m. Hrani se školjkama, glavonošcima, rakovima, pužićima... Osjetljiva je na sve vibracije i zvukove, pa joj je teško prići blizu. Zato je vrlo važno ovladati kretanjem u tišini. Orada je kraljica mora i njeno meso je najukusnije od sve bijele ribe. Temeljem naredbe o zaštiti riba, zabranjeno je loviti orade manje od 20 cm.
Aplysina aerophoba sumporasta spužva Mada moram priznati da je ova drugačijeg izgleda nego što sam navikao možda neka bliska rođaka...
Trachinus draco Linnaeus, Pauk bijelac OPREZ! Pauk bijelac ima vrlo otrovne bodlje.Otrovne su mu šiljaste bodlje na prvoj leđnoj peraji (povezane su crnom opnom) i bodlje na škržnim poklopcima. Otrov se nalazi u žlijezdama, koje se nalaze u žljebićima bodlji. Prilikom uboda dolazi do pucanja opne otrovnih žlijezda i otrov se istisne u ranu. Kada je ugrožen, pauk sam napada onoga tko ga ugrožava. Može vrlo dugo ostati živ na suhom, tako da je potreban veliki oprez. Pauk bijelac se zakopava u pijesak i nepomičan čeka da mu priđe plijen. Tada brzim trzajem napada plijen. Zanimljivo je kako pauk bijelac ima strelovito brze reflekse. Uspio sam to istestirati u više navrata. U stanju je reagirati na predbljesak blejeskalice, tako da kada dođe do pravog bljeska za snimanje fotografije, on je već u pokretu. Zato su slike loše....
Diplodus vulgaris, Fratar Fratar je neprestno u pokretu. Najčešće odmah bježi od ronioca. Često je uz ribe koje ruju po dnu (Trlja, ovčica), jer uz njih nastoji ugrabiti neki zalogaj. Trlja vrijedno kopa, a njih dvojica mu kradu hranu.
Pozdrav od Filipa